Druk solwentowy jest jedną z najpopularniejszych metod, stosowanych głównie do wydruków wielkoformatowych.
Dzięki drukowi solwentowemu możesz przenieść cyfrowe obrazy i grafiki na rzeczywiste powierzchnie. Do tego celu używa się plotera atramentowego, w którym tradycyjne tusze z rozpuszczalnikiem w postaci wody zastąpiono tuszami solwentowymi na bazie rozpuszczalników organicznych. Rozpuszczalniki trwale łączą się z podłożem, agresywnie wnikając w jego strukturę.
Można stosować go na wszystkich podłożach takich jak: papiery, folie winylowe i polipropylenowe, banery, tapety, tkaniny czy płótno Canvas. Dzięki technologii druku solwentowego możesz stworzyć atrakcyjne, przyciągające uwagę tablice, szyldy, billboardy, kasetony świetlne, flagi i transparenty a także okleić pojazd czy ozdobić mieszkanie dowolną grafiką w postaci obrazu lub fototapety.
Tusze solwentowe często sprawdzają się tam, gdzie inne atramenty okazują się zawodne.
Wydruk odporny na promieniowanie UV, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne
Atramenty solwentowe na bazie rozpuszczalników organicznych są odporne na czynniki atmosferyczne oraz promieniowanie ultrafioletowe. Zachowują dużą wytrzymałość dlatego standardowo nie wymagają laminowania. Jedynie w przypadku, gdy będą ekspozycjonowane w ciężkich warunkach (folie na samochodach, banery w myjniach) zaleca się zastosowanie dodatkowej warstwy ochronnej w postaci laminatu płynnego bądź stałego.
Szybki druk solwentowy
Ogromnym walorem druku solwentowego jest szybki czas realizacji projektów. Wydruki bardzo szybko wysychają i choć w tym przypadku wiele zależy także od mocy przerobowych i możliwości drukarni, z technicznego punktu widzenia zamówienie może być zrealizowane nawet tego samego dnia, w którym zostało złożone.
Koszt druku solwentowego
Druk solwentowy jest zdecydowanie tańszy niż druk lateksowy czy UV. Co ważne, drukowanie w technologii solwentowej oznacza również stały koszt produkcji bez względu na nakład. Jednostkowy koszt 1 plakatu będzie więc identyczny jak koszt jednostkowy dla 10 plakatów.
Precyzja wydruku
Standardowo wadą wydruku solwentowego może być nieco mniejsza precyzja niż w przypadku atramentów wodnych. Biorąc pod uwagę fakt, że atramenty solwentowe stosuje się głównie do wydruków wielkoformatowych, nie jest to jednak aż tak istotne.
Jednakże najnowsze głowice drukujące potrafią drukować z rozdzielczością nawet 1440x1440dpi, dzięki czemu można z powodzeniem wykonywać nawet małe naklejki wielkości kilku cm kwadratowych.
Wpływ na środowisko
Atramenty solwentowe często zawierają toksyczne rozpuszczalniki (np. cykloheksan). Kontakt z nimi może być przyczyną kłopotliwych dolegliwości, a nawet chorób. Nie wszyscy wiedzą jednak, że szkodliwe dla zdrowia substancje można zastąpić ekologicznymi zamiennikami. Decydując się na druk solwentowy, warto skorzystać z oferty firmy, która używa atramentów bez zawartości cykloheksanu. Jest to szczególnie istotne w przypadku wydruków, które znajdują się w zamkniętych pomieszczeniach (np. tapet czy plakatów).