We współczesnym świecie banery reklamowe są niemal wszechobecne. Zwracają naszą uwagę rozpięte na ogrodzeniach, ścianach budynków, na specjalnie zespawanych stelażach, przypięte rzepami do ścian powietrznych zwanych airwallami.
Dzisiaj przybliżymy Wam proces produkcji tej kolorowej, zadrukowanej płachty materiału.
Baner reklamowy powstaje w drukarni solwentowej. Druk solwentowy jest jedną z najpopularniejszych metod stosowanych do wydruków wielkoformatowych. Dzięki niemu można przenieść cyfrowe obrazy i grafiki na rzeczywiste powierzchnie. W drukarni wielkoformatowej znajdują się maszyny drukujące zwane ploterami solwentowymi. Są to duże drukarki atramentowe, które używają do druku kolorowego rozpuszczalnika zamiast tuszu. Specjalna głowica rozprowadza farbę na powierzchni przeznaczonej do zadrukowania.
Ploter posiada możliwości drukowania na wielu rodzajach podłoży m.in. na siatce mesh, foliach winylowych i polipropylenowych, papierze, tapetach, tkaninach lub wykonanym z bawełny płótnie Canvas. Dzięki technologii druku solwentowego można tworzyć atrakcyjne tablice, szyldy, billboardy, świetlne kasetony, flagi i transparenty. Tusze solwentowe znakomicie sprawdzają się w sytuacji, gdy zawodzą inne atramenty. Najczęściej do produkcji banerów wykorzystuje się plotery rolowe, które przed rozpoczęciem druku pobierają podłoże z rolki. Plotery mają różne szerokości (160, 320 i 500 cm) w zależności od maksymalnej szerokości podłoża, na którym drukują. Proces drukowania rozpoczyna przesuwająca się w lewo i w prawo głowica, która nanosi rozpuszczalnik. Jednocześnie specjalny mechanizm rozwija systematycznie rolkę. Zadrukowany baner powoli wysuwa się spod głowicy.
Kiedy baner jest już gotowy, drukarz odcina płachtę, aby wydruk mógł wyschnąć. Wydrukowany i suchy baner przycina się do odpowiedniej wielkości. Kolejny etap to wzmocnienie banera zgrzewem. Zgrzew jest to zakładka o wielkości od 3 do 5 cm, przygrzana do spodniej strony banera za pomocą specjalnego urządzenia zwanego zgrzewarką. Dobrze wykonana zakładka powinna być idealnie gładka.
Na zgrzewie nabija się metalowe oczka, służące do zamocowania banera. Trzeba dopilnować, aby nie kręciły się wokół własnej osi, bo wówczas mogą wypaść. Służy do tego specjalne urządzenie zwane oczkarką lub oczkownicą. Po zakończonym procesie zgrzewania i zaoczkowania baner jest gotowy!
Baner reklamowy to efektywna i niedroga forma promocji powszechnie stosowana przez firmy. Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców do rozważenia tej atrakcyjnej formy promocji.