Wydruki wielkoformatowe na foliach

Wydruki wielkoformatowe na foliach mogą być wykorzystywane do wykonywania szyldów i tablic reklamowych, billboardów, kasetonów, systemów wystawienniczych, oraz aplikacji samochodowych. Ich trzy główne rodzaje to folia monomeryczna, polimerowa i wylewana. Czym są i co różni je od siebie?

Folia monomeryczna
Jest podstawową, a zarazem najtańszą folią samoprzylepną, którą wykorzystuje się zarówno w reklamie wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Trwałość folii monomerycznej wynosi średnio 3 lata. Wybierając ją należy wziąć pod uwagę przede wszystkim planowaną długość eksponowania grafiki oraz rodzaj podłoża.
Folie monomeryczne przeznaczone są do aplikacji na płaskie powierzchnie. Stosuje się w różnego rodzaju tablicach reklamowych i informacyjnych, gdzie podkład stanowi płyta PCV, płaska blacha, metaplex lub Dibond. Mogą być także wykorzystane na sztywnych zabudowach samochodów ciężarowych – dostawczych oraz powierzchniach aut osobowych – dostawczych, które nie posiadają wytłoczeń, przetłoczeń oraz zagłębień. Folie monomeryczne przybierają tu postać nalepek, naklejek oraz wklejek.
Folie monomeryczne do druku występują zwykle w wersji białej i transparentnej błyszczącej albo matowej z klejem trwałym, bardzo mocnym kauczukowym lub specjalnym klejem usuwalnym . Gdy zadrukujemy folię monomeryczną przy pomocy farb solventowych, stosowana może być ona bez dodatkowego laminatu.

Folia polimerowa
Ma zbliżone właściwości do folii monomerycznych, charakteryzuje się jednak większą trwałością (nawet 7 lat), wytrzymałością i elastycznością dzięki czemu może być delikatnie formowana na nieco przetłoczonych powierzchniach.
Tego typu folie stosuje się przeważnie przy produkcji tablic reklamowych, szyldów firmowych szczególnie wówczas, gdy zależy nam na długiej eksploatacji grafik w trudnych warunkach, na przykład gdy będą one narażone na długotrwałe oddziaływanie promieni UV.

Folia wylewana
Folia wylewana z klejem kanalikowym jest folią najdroższą , najtrwalszą i najbardziej plastyczną. Charakteryzuje się dużą wytrzymałością, trwałością do 10 lat oraz sporą elastycznością. Przeznaczona jest do wyklejania najbardziej wymagających grafik na powierzchniach płaskich oraz do oklejania pojazdów. Dzięki dobrym parametrom rozciągania może być naniesiona nawet na powierzchnie z mocnymi przetłoczeniami, pofałdowane, profilowane

Folie wylewane mają ze wszystkich zdecydowanie najbardziej wiążący klej.

polimer

 

Fot. Folia z klejem kanalikowym.

Stosowany w folii polimerowej i wylewanej klej ułatwia aplikację folii. Po pierwsze pozwala na kilkukrotne odklejanie i naklejanie folii w celu wypozycjonowania a po drugie zapobiega powstawaniu pęcherzyków.

 

 

 

 

 

Podsumowanie

Rodzaj folii                            Trwałość                                    Zastosowania
Folia monomeryczna             3 lata                          Płaskie powierzchnie: Szyldy, tablice, bilboardy, płaskie powierzchnie na samochodach
Folia polimerowa                    7 lat                            Powierzchnie profilowane z niewielkimi przetłoczeniami
Folia wylewana                       10 lat                           Powierzchnie z mocnymi przetłoczeniami, całościowe oklejanie pojazdów

W celu wydłużenia żywotności folii monomerycznej, folii polimerowej czy też wylewanej gotowy wydruk można zabezpieczyć warstwą odpowiedniego laminatu płynnego lub stałego.